Jak możesz wygrać walkę ze sobą?

Przestając walczyć…

Widzisz, wielu ludzi mówi często o wewnętrznej walce… o przekonaniach, natrętnych myślach, wybuchach złości, które są poza ich polem wpływu. Większość z nich zaczyna wtedy batalię, mając wrażenie, że część ich podświadomości lub emocji chce dla nich czegoś złego.

Nic bardziej mylnego!

Cała nasza podświadomość jest nastawiona na realizację pozytywnych emocji i wartości. Czasem po prostu uczy się nieadekwatnych lub nieskutecznych strategii działania.

A… Dlaczego jesteś jak Adolf Hitler?

Na szkoleniu Integral Life System w Krakowie, zadałem uczestnikom następujące pytanie: „Co było prawdopodobnie intencją Adolfa Hitlera?”. Odpowiedzieli między innymi:

– zbudowanie silnego państwa,
– ustanowienie jednej władzy w Europie,
– stworzenie nowej, silnej ludzkości.

Spytałem ich wtedy czy oni także chcieliby, aby Polska była silna? Czy chcieliby mieć wpływ na swoje życie i otoczenie? Czy chcieliby, aby wszyscy ludzie byli silni i zdrowi?

Na poziomie intencji każdy z nas jest dobry. Jednak, jak zapewne wiesz, liczy się działanie i efekt.

Zastanów się teraz, czy zdarza Ci się:
– czuć emocje, których nie rozumiesz i które Ci nie odpowiadają,
– robić coś, co nie jest dla Ciebie dobre, przekładać ważne sprawy na później,
– myśleć o rzeczach, które wywołują w Tobie stres, żal lub lęk?

Jeśli tak, pomyśl o tym, jaka jest pozytywna intencja tego zachowania, emocji lub myśli? Stres przed wystąpieniem publicznym ma często intencję zmobilizowania nas do świetnego występu. Odkładanie na później może mieć intencję przyjemności i spokoju. Natrętne myśli mogą mieć na celu przypomnienie nam o czymś ważnym.

Gdy poznasz pozytywne intencje wszystkich „części” siebie – zrozumiesz, że zawsze chcesz dla Ciebie dobrze. Samo to przekonanie może wpłynąć pozytywnie na Twoje życie. Jeśli chcesz zmienić coś w sobie lub w swoim życiu, polecam zacząć od prostej strategii:

1. Czego nauczyła Cię emocja, myśl lub działanie, które chcesz zmienić?

2. Jaka jest pozytywna intencja „części” Ciebie, która odpowiada za tą myśl, emocję lub działanie?

3. Wybacz tej części siebie całe napięcie, które powstało, gdy jej nie akceptowałeś/aś i nie zwracałeś/aś uwagi na jej intencje.

4. Poproś część o wybaczenie Tobie.

5. Podziękuj części za naukę i pozytywną intencję.

6. Zapewnij o tym, że akceptujesz i kochasz tą część siebie.

7. Znajdź nowy sposób realizacji pozytywnej intencji i pozwól tej części siebie wykonać go kilkakrotnie w wyobraźni (np. przy stresie podczas wystąpień publicznych zobacz, jak występujesz z pełną pewnością siebie, spokojem i koncentracją, dzięki czemu świetnie Ci to wychodzi).

8. Zobacz i poczuj wszystko, co pozytywne, co stanie się dzięki dokonanej przez Ciebie zmianie. Co zmieni się w Twoim życiu? Jak wiele zyskają dzięki temu Twoi najbliżsi?

9. Podziękuj części siebie za zmianę i poczuj, jak wnika w Ciebie, integruje się z Twoją osobowością i całą Twoją istotą. Realizując cały czas pozytywne wartości.

Przestań walczyć ze sobą – naucz się mądrze negocjować. Oszczędzi Ci to wiele stresu i napięcia w życiu!

Z życzeniami wszelkich Sukcesów,
Michał Jankowiak