Wielokrotnie w swoim życiu zadawałem sobie pytania: „Kim jestem?”, „Co chcę robić w życiu?”, „Co da mi prawdziwe i długotrwałe szczęście?”. Gdy, będąc jeszcze na studiach, dzieliłem się tym ze znajomymi – większość z nich mówiła żebym dał sobie spokój – znalazł jakąś pracę, zarobił na dom, rodzinę. Zastanawiałem się gdzie są ambicje tych ludzi, gdzie jest chęć zrobienia czegoś wielkiego w życiu, gdzie są idee, które chcą spełniać.

Tematy związane z misją życiową, samorealizacją i samospełnieniem poruszam od lat podczas konferencji naukowych na polskich uczelniach. Na początku byłem zszokowany tym, jak niewielu ludzi zna kierunek swojego życia. Gdy pytałem o to, kto z uczestników zna swoją misję życiową i realizuje się w życiu, rękę podnosiło maksymalnie 10% osób…

Misja życiowa nie jest niczym magicznym. Nie chodzi tu o jakieś specjalne uniesienia mistyczne, tajemnicze fatum czy wolę bogów.

Misja życiowa jest dla mnie realizowaniem swoich najwyższych wartości. Szczęścia, miłości, spokoju, bezpieczeństwa, bliskości…

Co więc sprawia, że tak mało ludzi poznaje swoją misję życiową? Jedną z przyczyn na pewno to, że tak mało o niej mówimy. Statystycznie rzecz biorąc, popularniejszymi tematami rozmów w Polsce są:

– oczernianie i obmawianie polityków,
– pech (licytowanie się komu jest gorzej),
– choroby (szczególnie starsza grupa wiekowa),
– kosmetyki (kobiety), (sport) mężczyźni,
– promocje w supermarketach.
– i wiele innych…

Rozmawiałem o szczęściu z wieloma ludźmi. Najczęściej podczas rozmowy, gdy zadawałem im pytanie, czy są szczęśliwi, odpowiadali zdziwionymi minami. Wielu z nich od lat się nad tym nie zastanawiało, a część zwierzyła mi się, że wstydzi się o tym rozmawiać! Ciekawe, jak ludzie chcą zaznać szczęścia w życiu, gdy szczęście okazuje się niemal tematem tabu?

Jeden ze sposobów tworzenia szczęścia i szukania swojej misji życiowej to myślenie o szczęściu i rozmowa o nim z bliskimi osobami. Każda myśl, każde słowo związane z tym, co dla Ciebie ważne, pozwala Ci wejść na ścieżkę samorealizacji.

Szczęście nie jest zarezerwowane dla „wybranych”. To naturalna wartość, potrzeba i emocja każdego człowieka.

Zasługujesz na szczęście. Masz prawo tworzyć je w swoim życiu. Masz przywilej dzielenia się nim z innymi. Możesz je osiągnąć, jeśli włożysz w to odrobinę wysiłku.

Z kim możesz porozmawiać o szczęściu? Kto może pomóc Ci odnaleźć swoją misję życiową? Jak szczęśliwy lub szczęśliwa chcesz być za rok?

Sukcesów, Szczęścia i Spełnienia,
Michał Jankowiak