Pracowałem kiedyś z młodą dziewczyną, zakochaną bez wzajemności w koledze ze studiów. Przyszła do mnie, ponieważ miała już dość tego uczucia – była od niego całkowicie uzależniona. Gdy kładła się spać – myślała o nim. Gdy budziła się – myślała o nim. Cały czas, mimo braku zainteresowania z jego strony, wierzyła, że to on jest „tym jedynym”.

Trwało to ponad 3 lata. Dziewczyna zaniedbała swoje życie osobiste i naukę, nie wiedziała co zrobić. Pierwszym jej pytaniem podczas sesji ze mną było: „Czy możesz nauczyć mnie takiej perswazji, żeby na niego zadziałało?”. Zaśmiałem się. 🙂

Jednym z najważniejszych składników rozwoju jest otwartość i gotowość na zmianę. To znaczy szukanie jej i wyrażenie emocjonalnej chęci zrobienia czegoś nowego, zmiany stylu życia, poznania nowej umiejętności. Bez tego, jeśli uznasz, że Twoja aktualna wiedza i doświadczenie są „tymi jedynymi, prawdziwymi” – skończysz jak dziewczyna, z którą pracowałem. W bezruchu, z przekonaniem, że życie jest niesprawiedliwe itp.

„Otwórz oczy” – znaczy szukaj. Najpierw tego, czego chcesz się nauczyć.

Znam ludzi, którzy mówią na prawo i lewo, że się rozwijają osobiście. Pytam się ich: „Jak dokładnie?”. Odpowiadają: „A wiesz, przeczytam czasem książkę czy coś”.

Taki rozwój nie działa. Jeśli chcesz być skuteczny – wyznacz sobie cel. Czego chcesz się nauczyć? Co chcesz poznać? Co chcesz zmienić w sobie i swoim życiu?

Potem sięgnij po motywację, np. pytaniami:
– Co osiągnę dzięki temu, że osiągnę wyznaczony cel?
– Jak osiągnięcie tego celu wpłynie na innych ludzi?
– Co będę mógł robić, gdy już osiągnę cel?

Pytań takich jest wiele – każde z nich pozwala Ci znaleźć słabe strony wyznaczonego celu i wzmocnić te silne.

Poszukiwanie celu to otwieranie oczu. Znalezienie i decyzja o chęci osiągnięcia go – to otwarcie oczu.

Z otwartymi oczami wiesz dokąd podążasz. Jesteś w stanie w przybliżeniu przewidzieć swoje życie (co jest podstawą poczucia bezpieczeństwa i spokoju). A co najważniejsze – możesz się rozwijać, bo jesteś otwarty lub otwarta na zmianę.

Sukcesów, Szczęścia i Spełnienia,
Michał Jankowiak