Na szkoleniach i konferencjach pytacie mnie, jakie książki polecam z zakresu hipnozy, NLP, komunikacji i rozwoju osobistego w ogóle. Postanowiłem, że raz lub dwa razy w miesiącu opiszę jedną z książeczek, które aktualnie czytam lub cofnę się w czasie i przypomnę sobie jakąś arcyciekawą pozycję.

W ostatnich dniach w moje łapki trafiła wspomniana w tytule książka.

Wiedziałem, że jeśli współautorem książki jest Cialdini, każda metoda będzie miała silne oparcie naukowe. Dobrze jest czasem poznać trochę cyferek, charakterystykę grup badawczych w różnych eksperymentach, poziomy korelacji zmiennych… Ale ścisła psychologia nie jest dla każdego.

Obawiałem się, że książka może być trochę przynudna i przeintelektualizowana. Moim głównym celem podczas czytania jest rozszerzanie wiedzy, którą będę mógł potem wykorzystać w praktyce – w biznesie, na szkoleniach czy w coachingu. Zdziwiłem się jednak – i to bardzo pozytywnie.

„Tak! 50…” to na pewno jedna z kilku absolutnie najlepszych książek dotyczących sprzedaży, perswazji i ogólnie komunikacji, jakie w życiu czytałem. Techniki potwierdzone badaniami, jasny przekaz, mnóstwo ciekawych i praktycznych przykładów (od biznesu do życia osobistego, np. rodziny), a przede wszystkim duuużo. No właśnie – dużo informacji, technik i przykładów. Gdyby autorzy chcieli lać wodę – byłby materiał na 10 książek. Na szczęście zmieścili to wszystko w jednej – i to w taki sposób, że czyta się ją lekko i przyjemnie.

Co do treści – nie chcę nic zdradzić. Napiszę tylko, że z powyższej książki dowiesz się jak kierować uwagą zarówno swojego klienta, jak i dziecka czy potencjalnej dziewczyny. 🙂 Autorzy po mistrzowsku pokazują, jak działa nasza motywacja i jak nią kierować.

Analizują działania kelnerów i znajdują te, dzięki którym dostają oni największe napiwki. Badają jakie tło strony internetowej zachęca klienta do kupna, a jakie go od niego odstrasza.. Sprawdzają jak przekazywać informacje w firmie, by motywować zespoły sprzedażowe do wyższych osiągnięć…

Dosłownie cud, miód i orzeszki. 🙂

Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to to, że 5 czy 6 opisanych metod mogłoby być połączone w jedną, robiąc miejsce dla kilku kolejnych… ale to po prostu moja zachłanność, która zawsze chce więcej. 🙂

Moja ocena: 10 / 10

Jeśli jakość Twojego życia zależy od komunikacji z innymi ludźmi, koniecznie przeczytaj i podziel się w komentarzach opinią / odkryciami!

Pozdrawiam,
Michał Jankowiak